w sprawie wznowienia funkcjonowania przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Nysa w okresie epidemii
WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY
06.05.2020Uczniowie klasy piątej naszej szkoły, Szymon Kiestra i Krzysztof Kostruch odnieśli ogromny sukces w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym poświęconym księciu Janowi Dobremu, jednemu z najwybitniejszych władców Księstwa Opolskiego.
Celem konkursu było przybliżenie postaci księcia i podkreślenie jego wkładu w rozwój gospodarczy, terytorialny i wzrost znaczenia politycznego Księstwa Opolskiego. Konkurs został zorganizowany przez Kuratorium Oświaty w Opolu. Zadaniem uczestników było ukazanie księcia jako polityka, patrioty oraz dobrego i oszczędnego gospodarza. Wykonane przez Szymona i Krzysia prace plastyczne zyskały uznanie w oczach jury konkursowego, dzięki czemu chłopcy zajęli odpowiednio Szymon drugie, a Krzyś trzecie miejsce i zdobyli tytuły finalistów tego konkursu.
Chłopcom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Opracowała Anna Krupa
Lista kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych w postępowaniu rekrutacyjnym
06.04.2020Rodzice kandydatów zakwalifikowanych są zobowiązani do potwierdzenia woli uczęszczania do jednostki w terminie do 15 kwietnia br. (wzór potwierdzenia znajduje się na stronie naboru). Należy go wydrukować lub napisać odręcznie wg. wzoru, podpisać i przesłać skan lub zdjęcie na adres: niwnica@gzo.nysa.pl
Zasady przyjmowania dzieci do klasy pierwszej tutejszej szkoły na rok szkolny 2020/2021
26.03.2020Biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną i w celu ograniczenia niebezpieczeństwa zarażeniem się koronawirusem bardzo prosimy o składnie wypełnionych i podpisanych dokumentów rekrutacyjnych w formie elektronicznej. Skany lub fotografie dokumentów należy przesłać na e-mail szkoły: niwnica@gzo.nysa.pl
Po ustaniu zagrożenia będzie możliwe uzupełnienie dokumentacji w postaci papierowej. Dokumenty można również wrzucać do szkolnej skrzynki pocztowej umieszczonej przy wejściu do szkoły.
Dyrektor Zespołu Szkolno –Przedszkolnego w Niwnicy ogłasza zasady przyjmowania dzieci do klasy pierwszej tutejszej szkoły na rok szkolny 2020/2021.
1. Zarządzenie Burmistrza Nysy w sprawie rekrutacji (załącznik nr 1)
2. Zgłoszenie do szkoły dziecka zamieszkałego w obwodzie szkoły (załącznik nr 2)
3. Zgłoszenie do szkoły dziecka zamieszkałego poza obwodem szkoły (załącznik nr 3)
Z WIZYTĄ W URZĘDZIE MIEJSKIM W NYSIE
20.01.2020W dniu 14 stycznia 2020 r. uczniowie klasy VIII udali się z wizytą do Urzędu Miejskiego w Nysie. Wycieczka była podsumowaniem zagadnień o samorządzie terytorialnym, omawianych na lekcjach wiedzy o społeczeństwie.
2W siedzibie Urzędu uczniowie zostali powitani przez naczelnik wydziału Administracyjno – Organizacyjnego panią Alicję Papis. Pani naczelnik zaprosiła uczniów do sali, w której odbywają się sesje Rady Miejskiej. Opowiedziała o podstawach prawnych i zasadach funkcjonowania urzędu, wyjaśniła, kto rządzi gminą i jakie zadania realizuje najmniejsza jednostka samorządu terytorialnego. Następnie uczniowie udali się do Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik pani Joanna Dygas - Wandzel wyjaśniła, jakie uroczystości odbywają się w tym miejscu i jakie dokumenty można tu pozyskać. Odpowiedziała też na pytania związane z najbardziej popularnymi i naoryginalniejszymi imionami, jakie rodzice nadają nowonarodzonym dzieciom. Miłym akcentem było też spotkanie z burmistrzem Nysy panem Kordianem Kolbiarzem, któremu uczniowie podziękowali za oddaną w tym roku szkolnym do użytku nową salę gimnastyczną. Ostatnim etapem naszej wycieczki po Urzędzie była wizyta w siedzibie Straży Miejskiej. Starszy inspektor pani Urszula Harkawy zapoznała młodzież z zasadami działania miejskiego monitoringu i specyfiką pracy operatora tego systemu. Odpowiedziała też na pytania młodzieży związane z kwestiami bezpieczeństwa na terenie miasta i gminy. Potwierdzeniem naszej wizyty w Urzędzie Miejskim w Nysie było zdjęcie wykonane przez jedną z kamer miejskiego monitoringu.
Opracowała Anna Krupa
AKCJA CHARYTATYWNA NA RZECZ BEZDOMYCH ZWIERZĄT
20.01.2020W dniach 12 – 22 listopada 2019 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Niwnicy prowadzona była akcja charytatywna na rzecz zwierząt pozostających pod opieką Stowarzyszenia Bezdomne Koty w Nysie.
9Jej celem było nie tylko zebranie karmy dla zwierzaków przebywających w placówce oraz wolnożyjących, ale również zwiększenie świadomości dzieci i młodzieży w zakresie odpowiedzialnego traktowania zwierząt i zachęcanie do adopcji czworonożnych przyjaciół.
Dzięki ofiarności uczniów i ich rodziców oraz wsparciu ze strony pracowników szkoły udało się zebrać ponad 47 kg suchej i mokrej karmy oraz 25 kg żwirku. Współorganizatorami akcji byli uczniowie klasy V oraz członkowie Samorządu Uczniowskiego, natomiast ogromnie cieszy fakt, że w zbiórkę zaangażowali się uczniowie wszystkich klas naszej szkoły.
W dniu 29 listopada zebrane dary zostały przekazane wolontariuszom ze Stowarzyszenia Bezdomne Koty przez opiekuna Samorządu Uczniowskiego - Elżbietę Tkaczyk oraz wychowawczynię klasy V – Annę Krupę.
Opracowała Anna Krupa
MSZA ŚW. ZA OJCZYZNĘ I POŚWIĘCENIE NAGROBKA NA MOGILE JEŃCÓW WOJENNYCH
17.11.2019W dniu 11 listopada 2019 r. uczniowie, nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Niwnicy wzięli udział w uroczystej Mszy św. za Ojczyznę odprawionej z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Niwnicy przez proboszcza ks. Piotra Mazura.
7W eucharystii uczestniczyli też strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Niwnicy, przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Niwnica, przedstawiciele Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz sołtys Niwnicy i mieszkańcy miejscowości. W homilii proboszcz niwnickiej parafii podkreślił, jak ważną wartością powinien być w życiu każdego Polaka patriotyzm. Zwrócił też uwagę na to, że my, żyjący współcześnie, jesteśmy winni wdzięczność tym pokoleniom patriotów, którzy oddali życie za Ojczyznę i dzięki którym możemy cieszyć się dziś wolnym i niepodległym krajem.
Po Mszy św. uczestnicy przeszli w procesji na cmentarz parafialny w Niwnicy, na którym znajduje się zbiorowa mogiła z tablicą, na której wyryto napis: „Tu spoczywają jeńcy wojenni obozu hitlerowskiego w Łambinowicach zamordowani przez hitlerowców”. Mogiła ma status Miejsca Pamięci Narodowej, a opieką nad nią sprawuje Zespół Szkolno – Przedszkolny w Niwnicy. Po odmówieniu modlitw i poświęceniu nowego nagrobka delegacje oraz mieszkańcy Niwnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze jako symbol pamięci o wszystkich bezimiennych ofiarach niemieckiego totalitaryzmu.
MONTAŻ SŁOWNO – MUZYCZNY Z OKAZJI 101. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ
17.11.2019W dniu 8 listopada 2019 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Niwnicy miały miejsce obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
2Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.11 od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu państwowego przez przedszkolaki, uczniów, nauczycieli i pracowników naszego Zespołu. Na początku uroczystości przed zebranymi gośćmi zaprezentowały się też przedszkolaki i uczniowie klasy pierwszej, którzy zaśpiewali piosenki mówiące o tym, jak ważna jest Ojczyzna w życiu młodego człowieka. W dalszej części obchodów zebrani wysłuchali utworów poetyckich oddających klimat dni, które przyniosły Polsce upragnioną wolność i suwerenność a także wspólnie z zespołem Rytmix zaśpiewali pieśni patriotyczne. Uroczystość była niecodzienną lekcją historii, budującą poczucie narodowej tożsamości i dumy z bycia Polakiem. Montaż został przygotowany przez panie Anitę Mendyk i Renatę Pikułę.
WARSZTATY W MUZEUM POWIATOWYM W NYSIE PROJEKT „NIEPODLEGŁA 2019”
17.11.2019101. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę stała się dla uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Niwnicy okazją do podjęcia szeregu inicjatyw mających na celu uczczenie tego doniosłego dla Polaków wydarzenia. Jednym z nich był udział w warsztatach w Muzeum Powiatowym w Nysie wpisanych w realizację projektu „Niepodległa 2019”
8Do udziału w innowacyjneh lekcji historii zaproszeni zostali uczniowie klas I – VIII. Dzieciom i młodzieży przybliżona została tematyka związana z postawami patriotycznymi wobec wielkiej i małej ojczyzny. Zajęcia były realizowane na ekspozycjach stałych; klasy I – IV zapoznały się dziejami miasta od czasów lokacji aż po jego rozkwit w ramach Księstwa Nyskiego. Z kolei uczniowie klas V – VIII odwiedzili wystawę „Kresy w pamięci mieszkańców powiatu nyskiego”, dzięki czemu poznali losy tych mieszkańców Nysy, którzy w wyniku decyzji mocarstw na konferencjach pokojowych zostali zmuszeni do zmiany miejsca zamieszkania i porzucenia na zawsze kraju lat dziecinnych. Zwiedzanie wystaw było połączone z realizacją zadań praktycznych i przygotowanych przez pracowników muzeum. Uczestnicy warsztatów własnoręcznie wykonali biało – czerwone flagi, a także przygotowali wizerunki białego orła na czerwonej tarczy przy wykorzystaniu różnorodnych technik plastycznych.
Nadrzędnym hasłem, które przyświecało organizacji warsztatów było zintegrowanie społeczność szkolnej wokół idei budowania społeczeństwa o dużej świadomości historycznej, dostrzegającego potrzebę pielęgnowania pamięci o wyjątkowych wydarzeniach i postaciach z historii Polski i aktywnie włączającego się w inicjatywy o wymowie patriotycznej.
1
PROJEKT „BOHATER.ON. WŁĄCZ HISTORIĘ”
20.01.2020Uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Niwnicy po raz drugi wzięli udział w projekcie „BohaterOn. Włącz historię” organizowanej przez Fundację Sensoria.
10Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Jego założeniem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek, a dzięki akcji BohaterON można ją wyrazić w symboliczny sposób. Dzieci i młodzież mają również okazję spojrzeć na Powstanie przez pryzmat historii osób, które brały w nim udział.
W ramach projektu w klasie V przeprowadzone zostały zajęcia, podczas których dzieci dowiedziały się, kiedy i dlaczego wybuchło Powstanie Warszawskie oraz na czym polegało jego znaczenie dla Polski i Polaków. Mogły też wykonać praktyczne ćwiczenia, które pomogły im zrozumieć, co czuli powstańcy i jakie wyzwania stawiała przed nimi wojenna rzeczywistość. Uczniowie z klas I - VIII samodzielnie zaprojektowali i wykonali kartki, wykorzystując m.in. motywy patriotyczne. W przekazanych Powstańcom Warszawskim życzeniach wyrazili wdzięczność za to, co zrobili oni dla Polski i jak wpłynęli na losy przyszłych pokoleń, które mogą żyć w wolnym kraju.
Mamy nadzieję, że dzięki udziałowi w projekcie w młodym pokoleniu nie zaniknie świadomość kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się trudnościom.
Opracowała Anna Krupa
AKCJA „SZKOŁA PAMIĘTA”
20.01.2020Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Niwnicy wzięli udział w akcji „Szkoła pamięta”, której organizatorem było Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Jej celem było upamiętnienie postaci i miejsc ważnych dla lokalnych społeczności. W dniach 29 – 31 października 2019 r. uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami udali się na cmentarz parafialny przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Niwnicy. Znajduje się tam zbiorowa mogiła z tablicą, która głosi: „Tu spoczywają jeńcy wojenni obozu hitlerowskiego w Łambinowicach wymordowani w bestialski sposób przez hitlerowców”. Mogiła ma status Miejsca Pamięci Narodowej. Młodzi ludzie zapalili na mogile znicze jako symbol pamięci o wszystkich bezimiennych ofiarach niemieckiego totalitaryzmu.
Opracowała Anna Krupa
PROJEKT „MŁODZI GŁOSUJĄ – WYBORY PARLAMENTARNE 2019”
14.10.2019Uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Niwnicy wzięli udział w niecodziennej lekcji demokracji. We wrześniu i październiku realizowali oni projekt edukacyjny „Młodzi głosują – wybory parlamentarne 2019”, którego inicjatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.
23Celem projektu jest dostarczenie młodym ludziom informacji na temat procedur państwa demokratycznego i znaczenia wyborów oraz zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w młodzieżowych wyborach. Inicjatywa ma charakter wyłącznie edukacyjny i nie wspiera żadnego z kandydatów, komitetów wyborczych i reprezentowanych przez nie partii.
Realizacja projektu polegała na przeprowadzeniu działań o charakterze informacyjnym oraz zorganizowanie wyborów. Uczniowie uczestniczący w projekcie wykonali plakaty i ulotki informacyjne, a także opracowali zasady ordynacji wyborczej i zapoznali z nimi uczniów. Za pomocą dziennika elektronicznego przesłali też zaproszenie do udziału w wyborach do każdego uprawnionego do głosowania ucznia klas IV – VIII.
Wybory zostały przeprowadzone w dniu 8 października 2019 r. w specjalnie przygotowanym na tę okazję gabinecie lekcyjnym, który pełnił funkcję lokalu wyborczego. Na środku sali uczniowie ustawili zaplombowaną urnę, przygotowali miejsca i identyfikatory dla komisji wyborczej oraz stanowiska dla głosujących wraz z instrukcjami. Młodsi i starsi uczniowie mogli poczuć się jak podczas prawdziwych wyborów, ponieważ zgodnie z ordynacją wyborczą musieli okazać członkom komisji wyborczej dokument potwierdzający tożsamość oraz potwierdzić odbiór karty do głosowania podpisem na liście wyborców.
Frekwencja w naszej szkole wyniosła 55,2%. Po zakończeniu głosowania szkolna komisja wyborcza otworzyła urnę wyborczą, policzyła oddane głosy i sporządziła protokół. O wynikach wyborów i frekwencji wyborczej poinformowani zostali uczniowie, rodzice i nauczyciele.
Koordynatorem projektu była nauczycielka wiedzy o społeczeństwie Anna Krupa.
OPIEKA NAD MIEJSCEM PAMIĘCI NARODOWEJ
14.10.2019W dniu 19 września 2019 r. uczennice klasy IV – Ola Dobryń, Roksana Foks, Karolina Giża, Milena Lipek i Emilia Zahuta wraz z wychowawczynią udały się na cmentarz przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Niwnicy.
Znajduje się tam zbiorowa mogiła z tablicą, która głosi: „Tu spoczywają jeńcy wojenni obozu hitlerowskiego w Łambinowicach wymordowani w betialski sposób przez hitlerowców”. Mogiła ma status Miejsca Pamięci Narodowej, a opiekę nad nią sprawuje Zespół Szkolno – Przedszkolny w Niwnicy.
Uczennice uporządkowały grób i otaczający go teren, a także zasadziły na mogile kwiaty przekazane przez panią Łucję Grześków. Symbolem pamięci o bezimiennych ofiarach niemieckiego totalitaryzmu było zapalenie znicza.
Odwiedzamy Komendę Powiatową Policji w Nysie
12.10.2019W dniu 16 września uczniowie klas I – III odwiedzili Komendę Powiatową Policji w Nysie.
3Pani nadkom. Małgorzata Jeżewska oprowadziła uczniów po Komendzie i zapoznała ich ze specyfiką pracy policjantów. Dzieci miały okazję porozmawiać z komendantem. Udało im się zajrzeć nawet do policyjnego aresztu. W policyjnym laboratorium pokazano im jak zbiera się i zabezpiecza dowody, na pamiątkę pobrano od nich odciski palców. Następnie uczniowie przeszli na plac, gdzie mogli obejrzeć policyjne radiowozy, zerknąć, co znajduje się w środku. Na zakończenie dzieci spotkały się z przewodnikiem policyjnego psa, który opowiedział o specyfice pracy policyjnych psów oraz zasadach bezpieczeństwa w kontaktach z nieznanymi zwierzętami.
Bezpieczny Pierwszak
12.10.2019W ramach akcji Bezpieczny Pierwszak najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszką nyskiej policji nadkom. Małgorzatą Jeżewską. Klasa pierwsza otrzymała poradnik dla dzieci rozpoczynających naukę w szkole "Pierwszaki".