„POKÓJ JEST RZECZĄ CENNĄ I POŻADANĄ…”
03.03.2022Rosyjska agresja na Ukrainę i trwająca od kilku dni walka narodu ukraińskiego o swoją wolność i niepodległość stała się pretekstem do podjęcia w ramach lekcji etyki trudnego tematu konfliktów oraz pokoju jako wartości ponadczasowej i uniwersalnej. Uczniowie klasy czwartej i piątej, pracując z wykorzystaniem rutyny myślenia krytycznego „Widzę, myślę, zastanawiam się” dokonali analizy sytuacji u naszych wschodnich sąsiadów i podzielili się refleksjami dotyczącymi wpływu wojny na codzienne życie ludzi. Zwrócili również uwagę na to, w jaki sposób konflikty zbrojne uderzają w najsłabszych – dzieci, które są pozbawione prawa do beztroskiego dzieciństwa. Jako wyraz wsparcia dla walczącej Ukrainy uczniowie przygotowali ukraińskie flagi z polskimi akcentami oraz słowami wsparcia w tej niezwykle trudnej sytuacji.
18
AKCJA CHARYTATYWNA „ZAKRĘĆMY SIĘ DLA WOJTKA”
03.03.2022Nasze „zakrętkowe” serduszko po zaledwie dwóch miesiącach zbiórki po raz kolejny zostało wypełnione po brzegi. Około 200 kg zakrętek – z serduszka oraz spakowanych osobno przez ofiarodawców - trafiło do rodziców Wojtka, którego wciąż wspieramy w walce z chorobą. Uczniowie, rodzice, pracownicy szkoły oraz mieszkańcy Niwnicy i okolicznych miejscowości znów pokazali, że nie pozostają obojętni na potrzeby potrzebujących.
Akcja trwa! Cały czas można włączyć się w naszą inicjatywę i przekazać zebrane zakrętki, pomagając w ten sposób Wojtkowi i jego rodzicom. Liczymy na Was!
HISTORYCZNY SUKCES NASZEGO UCZNIA!!!
23.02.2022Mikołaj Wojdyło, uczeń klasy VIII naszej szkoły zdobył tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Historycznego. Mikołaj wygrał etap szkolny i zajął I miejsce na etapie miejsko – gminnym tego konkursu ex aequo z uczennicą Szkoły Podstawowej nr 1 w Nysie. W dniu 18 lutego wziął udział w etapie wojewódzkim, w którym rywalizował z 17 najlepszymi uczniami szkół podstawowych z całej Opolszczyzny. Rozwiązywał w nim zadania z zakresu historii Polski i powszechnej, obejmującej okres od prehistorii po rok 1989, a także odpowiadał na pytania dotyczące relacji polsko – tureckich w okresie od XIV do XVIII wieku.
Mikołaj musiał wykazać się gruntowną wiedzą historyczną na poziomie znacznie poszerzającym wiedzę i umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego z historii w szkole podstawowej. Nieodzowna była również umiejętność pracy z mapą, materiałami ikonograficznymi i tekstami źródłowymi, a także doskonała znajomość chronologii historycznej. Warto również zaznaczyć, że laureaci konkursu muszą posiadać wiedzę o charakterze interdyscyplinarnym, obejmującą m.in. geografię historyczną, wiedzę z zakresu historii sztuki, historii wojskowości, filozofii oraz dziejów kościoła powszechnego.
Serdecznie gratulujemy Mikołajowi i życzymy kolejnych sukcesów!
Pasowanie na czytelnika
22.02.2022W czwartek 17 lutego odbyło się pasowanie uczniów klasy I na czytelników biblioteki szkolnej. Dzieci zapoznały się z zasadami wypożyczania książek, wykonały zadania sprawdzające ich znajomość bajek i bohaterów książek, dowiedziały się o co prosi książka gdy chcemy ją przeczytać. Stworzyły super plakaty edukacyjne. Po „bajkowym egzaminie” przeprowadzano uroczyste ślubowanie i pasowanie na czytelnika.
3Na pamiątkę spotkania pierwszoklasiści otrzymali dyplomy pamiątkowe, zakładki oraz wyprawki czytelnicze, przekazane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, a także list skierowany do rodziców zachęcający do wspólnego czytania z dziećmi.
Gratulujemy i zapraszamy do częstego odwiedzania biblioteki szkolnej
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT BOHATERON W TWOJEJ SZKOLE
17.02.2022Nasze działania o charakterze patriotycznym zostały docenione! Otrzymaliśmy właśnie dyplom potwierdzający udział w ogólnopolskim projekcie BohaterOn w Twojej szkole. W jego ramach włączyliśmy się w obchody 77. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego i upamiętniliśmy jego uczestników – żołnierzy Armii Krajowej. Akcja była objęta patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz patronatem merytorycznym Instytutu Pamięci Narodowej.
OGÓLNOPOLSKA AKCJA „NARODOWE CZYTANIE”
17.02.2022Na uznanie zasłużyła również inicjatywa czytelnicza, w której wzięli udział uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Za udział w akcji „Narodowe Czytanie 2021” otrzymaliśmy podziękowania przesłane przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Ponadto do szkoły trafiło specjalnie przygotowane na tę okazję przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej okolicznościowe wydanie komedii Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej” z dedykacją Pierwszej Damy Agaty Kornhauser – Dudy.
REKRUTACJA 2022/2023
14.02.2022Od dnia 01.03.2022 r. rusza nabór do przedszkola na rok szkolny 2022/2023.
Rekrutacja prowadzona jest przy pomocy systemu elektronicznego:
www.nysa.przedszkola.vnabor.pl
Wypełniony elektronicznie wniosek, wydrukowany i podpisany przez obojga rodziców należy złożyć wraz z załącznikami w przedszkolu pierwszego wyboru w terminie: 01.03.2022r. - 18.03.2022r
RUSZA GŁOSOWANIE W BUDŻECIE MARSZAŁKOWSKIM 2022
14.02.2022Drodzy Rodzice, w tym roku po raz kolejny bierzemy udział w Budżecie Marszałkowskim. Głosujemy na dwa zadania:
1. W JEDNOŚCI SIŁA - organizacja wyjazdów edukacyjnych, kulturalnych oraz imprezy kulturalnej dla mieszkańców powiatu nyskiego i brzeskiego DZP-ZPW.626.1.8.2022
2. "Lokalni -Aktywni" wspólne spędzanie czasu - bezpieczeństwo- rywalizacja-integracja mieszkańców gminy Nysa DZP-ZPW.626.1.11.2022
W ramach tych zadań dzieci skorzystają z nieodpłatnych wyjazdów i wycieczek oraz imprez lokalnych.
Karty do głosowania będziemy rozdawać od jutra. Będzie je również można pobrać ze strony internetowej Przedszkola lub strony Urzędu Marszałkowskiego.
Zapraszamy Państwa do głosowania !!!
WESOŁYCH ŚWIĄT
25.12.2021Niech Święta Bożego Narodzenia, przyniosą wiele chwil radości, spokoju i ciepła, a spotkania z najbliższymi napełnią optymizmem i nadzieją na lepsze jutro. Szczęśliwego Nowego Roku!
Ograniczenie funkcjonowania szkoły od dnia 20.12.2021 -
20.12.2021Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 grudnia 2021 roku od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. zostaną ograniczone zajęcia stacjonarne w szkołach podstawowych w klasach I - VIII.
Treść Rozporządzenia znajdą Państwo w linku poniżej:
rozporzadzeniemen_ograniczenie_funkcjonowania_szkoly.pdf
Projekt pierwszaków "Woda"
16.12.2021Przystępując do projektu "Woda" uczniowie samodzielnie zaplanowali wszystkie działania rutyną Myślenia Krytycznego- 12 pytań.
Nie zabrakło wprowadzenia literki "W", bo przecież ..."Proszę pani, my musimy poznać "W, jak woda", bo jeszcze nie znamy..."
A potem już tylko działania dzieci...
- kolory z wywaru z czerwonej kapusty,
- co pływa, co tonie
- przyjaciel z kałuży i twórcze opowiadanie
- rozpuszczanie substancji,
- stany skupienia wody
- napięcie powierzchniowe wody
- sposoby oszczędzania wody
- rymowanki o wodzie
- muzyka na słoiczkach
W projekcie wykorzystaliśmy filmy "Czy można chodzić po wodzie?", " Dlaczego morze jest słone?", "Szanuj wodę, ratuj przyrodę" , "Jak powstaje deszcz ?", wiersz "Chora rzeka", ciekawostki z przyrodniczych książek i czasopism dla dzieci.
Projekt uczniowie podsumowali tworząc chmurkę z wieszaka - krople, to notatki z doświadczeń i zdobytych wiadomości.
11
Mikołajkowe Mistrzostwa Sportowe Przedszkolaków
16.12.20212 grudnia 2021 roku odbyły się Mikołajkowe Mistrzostwa Sportowe Przedszkolaków zorganizowane dla wszystkich przedszkoli z Gminy Nysa. Organizatorami zawodów były Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Niwnica oraz Zespół Szkolno - Przedszkolny w Niwnicy. Zadanie współfinansowano ze środków budżetowych Gminy Nysa.
7Pomimo niesprzyjających warunków związanych z sytuacją epidemiologiczną przedszkola rewelacyjnie wywiązały z realizacji poszczególnych zadań i podeszły do udziału w zawodach z wielkim zaangażowaniem.
Serdecznie gratujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za udział w zawodach
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Białej Nyskiej
Zespół Szkolno - Przedszkolny w Niwnicy
Przedszkole nr 8 w Nysie
Przedszkole nr 1 w Nysie
STYPENDIUM ARTYSTYCZNE BURMISTRZA NYSY
16.12.2021Szymon Kiestra, uczeń klasy VII naszej szkoły został stypendystą Burmistrza Nysy. Stypendium artystyczne za rok szkolny 2020/2021 zostało przyznane za sukces odniesiony w Diecezjalnym Konkursie Artystycznym poświęconym Prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu, w którym Szymon zajął I miejsce.
Szymon od lat rozwija swój talent artystyczny, startując z powodzeniem w wielu szkolnych i pozaszkolnych konkursach artystycznych.
Serdecznie gratulujemy Naszemu Stypendyście!
KONKURS HISTORYCZNO – PLASTYCZNY „KORFANTY”
16.12.2021Szymon Kiestra, uczeń klasy VII naszej szkoły, odniósł kolejny sukces! Szymon zdobył wyróżnienie w konkursie historyczno – plastycznym „Korfanty” organizowanym przez Archiwum Państwowe w Opolu we współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział Opole. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej samochód pancerny „Korfanty” lub inny wóz pancerny z okresu III powstania śląskiego. Praca Szymona została dostrzeżona i wyróżniona przez jury konkursowe wśród ponad 130 zgłoszeń nadesłanych na konkurs.
W konkursie wzięła również udział uczennica klasy IV Maja Kostruch.
Serdecznie gratulujemy Szymonowi i życzymy dalszych sukcesów!
ŚNIADANIE DAJE MOC
17.11.2021Tradycyjnie, jak co roku, kontynuujemy ogólnopolską akcję promującą zdrowe odżywianie -Śniadanie daje Moc !
Uczniowie kl.I-III przygotowali apetyczne, smakowite kanapki oraz inne potrawy, aby wspólnie zjeść śniadanie.
34
W KRAINIE GRECKICH BOGÓW
14.11.2021Ostatnia lekcja historii w klasie piątej wyglądała niecodziennie. Sala lekcyjna zamieniała się w siedzibę greckich bogów. Spotkać można tu było braci: pana niebios - Zeusa, władcę mórz - Posejdona oraz panującego nad światem zmarłych Hadesa. Towarzystwa dotrzymywał bóg ognia i kowali – Hefajstos oraz umilający czas grą na lutni Apollo. Bogom towarzyszyły boginie: żona Zeusa – Hera, a także piękna Afrodyta oraz sprawująca pieczę nad rolnictwem Demeter i jej córka, żona Hadesa Kora - Persefona. W tym zacnym towarzystwie nie mogło zabraknąć też posłańców bogów – Hermesa.
15Ostatnia lekcja historii w klasie piątej wyglądała niecodziennie. Sala lekcyjna zamieniała się w siedzibę greckich bogów. Spotkać można tu było braci: pana niebios - Zeusa, władcę mórz - Posejdona oraz panującego nad światem zmarłych Hadesa. Towarzystwa dotrzymywał bóg ognia i kowali – Hefajstos oraz umilający czas grą na lutni Apollo. Bogom towarzyszyły boginie: żona Zeusa – Hera, a także piękna Afrodyta oraz sprawująca pieczę nad rolnictwem Demeter i jej córka, żona Hadesa Kora - Persefona. W tym zacnym towarzystwie nie mogło zabraknąć też posłańców bogów – Hermesa.
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
14.11.2021W dniu 10 listopada 2021 r. uczniowie klasy VII wraz z paniami Jolantą Wójtowicz oraz Anną Krupą udali się na cmentarz parafialny w Niwnicy, na którym znajduje się grób jeńców z obozu Lamsdorf – Łambinowice. Mogiła ta ma status Miejsca Pamięci Narodowej, nad którym opiekę sprawuje nasza szkoła. W przededniu Narodowego Święta Niepodległości młodzież udekorowała grób kwiatami, a także zapaliła znicze będące wyrazem pamięci o wszystkich, którzy stali się ofiarami konfliktów zbrojnych, a także oddali swoje życie walcząc za ojczyznę.
1
Zajęcia dodatkowe z biologii.
14.11.2021No tego jeszcze w naszej szkole nie było! Kałamarnice na zajęciach dodatkowych z biologii w klasie VII???!!!
Tak, tak… Uczniowie klasy VII mieli okazję obejrzeć na żywo, dotknąć, a także poznać budowę wewnętrzną tych głowonogów. Ubrani w fartuchy laboratoryjne, okulary ochronne i rękawice, wyglądali jak prawdziwi badacze. Na zakończenie zajęć złożyli swoje podpisy „mieczem” i „atramentem” ukrytym w kałamarnicy.
3Takie oto między innymi zajęcia odbyła klasa VII dzięki pakietowi nowoczesnych środków dydaktycznych do nauki przedmiotów przyrodniczych. Pakiet LaboLAB - SZKOLNE LABORATORIA został zakupiony dzięki projektowi Nyska Szkoła Ćwiczeń. Wykorzystując materiały badawcze, uczniowie badają zjawiska zachodzące w przyrodzie, uczą się na drodze dociekań naukowych oraz rozwijają umiejętności badawcze.
Super zabawa! Super nauka! Super doświadczenie! Uczniowie brawo za odwagę i dociekliwość!