Klasa 3 życzy Wszystkim Radosnych Świąt Wielkanocnych 🐣🐰
Aktualności
TWÓRCZO, WESOŁO I NASTROJOWO
05.04.20232
DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI W SZKOLE
05.04.2023My, uczniowie kl.3. z dumą zaprezentowaliśmy naszą salę przyszłym pierwszakom w Dniu Otwartych Drzwi naszej szkoły. Na warsztatach kreatywnych dzieci samodzielnie wykonały ptaszki origami oraz zajączki wielkanocne.
3
DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI
03.04.2023W dniu 30 marca drzwi naszej szkoły otworzyły się szeroko dla przyszłych uczniów klasy pierwszej. Dzieci wraz z rodzicami odwiedziły placówkę, gdzie miały okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną i warunkami nauki. W gabinetach lekcyjnych maluchy mogły wziąć udział w grach i zabawach rozwijających kreatywność i zdolności manualne. Młodzi odkrywcy uczestniczyli w zajęciach na macie do kodowania, a także próbowali swoich sił jako przyszli programiści. Na odważnych czekały wybuchowe eksperymenty chemiczne, a na dociekliwych – możliwość przeprowadzenia obserwacji mikroskopowych. Niejeden z małych gości, korzystając z programów multimedialnych, odkrył w sobie talent do nauki języków obcych lub zmysł matematyczny. Dla dzieci została też przygotowana pokazowa lekcja wychowania fizycznego oraz gry w rugby. Ponadto chętni mogli spróbować swoich sił jako przyszli muzycy i pośpiewać lub zagrać na instrumentach wraz z członkami szkolnego zespołu „Rytmix”. Całości dopełniła prezentacja multimedialna pokazująca, jak wiele dzieje się w naszej szkole, a także jak liczne i różnorodne są inicjatywy podejmowane przez uczniów i nauczycieli. Na przybyłych gości czekał również słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców.
Mamy nadzieję, że w naszej ofercie każdy młody człowiek znalazł coś dla siebie. Jesteśmy pełni nadziei, że już we wrześniu spotkamy się z naszymi dzisiejszymi małymi gośćmy w klasie pierwszej. Gorąco zachęcamy do wyboru naszej szkoły! Do zobaczenia!16
PRZEDŚWIĄTECZNE PORZĄDKI W MIEJSCU PAMIĘCI NARODOWEJ
03.04.2023Zbliżające się święta Wielkiej Nocy stały się okazją, aby udać się na cmentarz parafialny w Niwnicy. Mimo niesprzyjającej pogody uczniowie klasy ósmej: Zuzia, Roksana, Emilka, Daniel, Karol, Krystian, Szymon K. i Krzyś uporządkowali znajdujący się tam grób jeńców wojennych – uciekinierów z obozu Lamsdorf - Łambinowice. Udekorowali go również zielonymi gałązkami symbolizującymi nadzieję, którą niesie ze sobą budząca się do życia przyroda. Na grobie zapłonęły też znicze – światła pamięci. Wizyta na cmentarzu stała się okazją do rozmów na temat uniwersalnych wartości, jakimi są wolność i pokój, a które we współczesnym świecie są coraz bardziej zagrożone.
9
REKRUTACJA DO SZKOŁY!!!
03.04.2023Szanowni Państwo,
Już dziś (03.04.2023r.) rusza rekrutacja do klasy pierwszej na rok szkolny 2023/2024
Rodzic loguje się – zgłasza kandydaturę na stronie:
LINKAdres strony internetowej systemu oraz instrukcja postępowania dostępne są również na stronie Urzędu Miejskiego w Nysie.
LINKZapraszamy do naszej Szkoły!!!
GÓRA GROSZA
17.05.2023Jak co roku nasi uczniowie brali udział w akcji zbierania monet- Góra Grosza.
Zebrane pieniądze przekazywane są na pomoc psychologiczną i rzeczową dla dzieci, które jej potrzebują i tych które nie wychowują się w swojej rodzinie.
W miesiącach luty i marzec uczniowie zebrali: 241zł i 74 gr.5
ZBIÓRKA GIER PLANSZOWYCH
27.03.2023
WŚRÓD ŚREDNIOWIECZNYCH DAM, RYCERZY, MIESZCZAN I CHŁOPÓW
22.03.2023Uczniowie klasy V podsumowali swoją wiedzę o epoce średniowiecza projektem edukacyjnym „Wśród średniowiecznych dam, rycerzy, mieszczan i chłopów”. W dniu 22 marca w ramach niecodziennej lekcji historii przenieśli się w czasy wieków średnich. W sali lekcyjnej pojawiły się pięknie ubrane damy dworu, spędzające najczęściej czas na dworze u boku królowej lub księżnej. Towarzyszyli im waleczni rycerze, w zbrojach i kolczugach, z tarczami i mieczami u boku. W swoich wystąpieniach podkreślali, że honor i dbanie o dobre imię wybranki serca były dla nich najważniejszymi wartościami. W średniowiecznej społeczności spotkaliśmy również przedstawicieli stanu chłopskiego, pracujących na polach należących do rycerzy, którzy zadbali zarówno o stroje, jak i rekwizyty typowe dla epoki.
Po raz kolejny uczniowie klasy V udowodnili, że lekcje historii mogą być ciekawe, a nauka połączona z zabawą to dobry pomysł, pozwalający na skuteczne nabywanie wiedzy.10
DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA
17.05.202318 marca klasa IV obchodziła Dzień Św. Patryka, patrona Irlandii.
Na lekcji j. angielskiego uczniowie dowiedzieli się kim dla mieszkańców Irlandii jest Św. Patryk. Poznali jego życie oraz legendy związane z tą postacią. Uczniowie rozwiązywali quizy, oraz wykonali rysunek skrzata Leprechaun - jednego z symboli Irlandii. Na liściach koniczyny pisali również życzenia, a na zakończenie wykonali gazetkę. W tym dniu w klasie dominował kolor zielony-narodowy kolor Irlandii.6
„NIE WSZYSTKO W ŻYCIU JEST TAK PIĘKNE, JAK W REKLAMIE…”
19.03.2023Uczniowie klasy IV, zachęceni doświadczeniami starszych kolegów, postanowili spróbować swoich sił w zawodzie prawnika. Okazją do takich działań był temat „Nie wszystko w życiu jest tak piękne, jak w reklamie” realizowany na lekcji etyki. Uczniowie przekształcili gabinet lekcyjny w salę rozpraw i przeprowadzili symulację procesu sądowego, w którym oskarżoną była reklama. Po przedstawieniu stanowisk przez prokuratorów i obrońców głos zabrał oskarżony. Strony postępowania powołały również świadków, którzy przedstawiali zarówno korzyści, jak i zagrożenia, jakie niesie ze sobą reklama. Po wysłuchaniu mów końcowych obrony i oskarżenia sędziowie wydali wyrok, w którym uznali reklamę za winną i orzekli karę w postaci zakazu jej upubliczniania.
Dzięki takiej formie zajęć, łączącej zabawę z nauką, uczniowie mieli okazję sprawdzenia swoich umiejętności związanych z wystąpieniami publicznymi, a także przekonali się, jaka była siła przedstawionych przez nich argumentów.22
INNOWACJA – „APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ”
17.03.2023„Szlachetne zdrowie,
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz
Aż się zepsujesz”
Jan KochanowskiUczniowie klasy VI uczestniczą w innowacji pedagogicznej realizowanej w ramach lekcji etyki. Po przeprowadzeniu zajęć poświęconych m.in. przyjaźni, współpracy czy kreatywności przyszedł czas na działania podkreślające znaczenie zdrowia fizycznego dla dobrego samopoczucia i radości życia. Realizację tego bloku tematycznego rozpoczęliśmy od działań promujących kształtowanie nawyków związanych ze zdrowym żywieniem. Każdy z uczniów przyniósł na zajęcia swoje ulubione warzywa i owoce. Zostały one wykorzystane do przygotowania pięknie wyglądających, zdrowych przekąsek. Następnie uczestnicy zajęć mieli okazję sprawdzić, czy są w stanie rozpoznać, co jedzą, wykorzystując takie zmysły jak smak i węch. Dostarczyli również swoim organizmom wielu witamin niezbędnych dla zdrowia. Na koniec szóstoklasiści poczęstowali warzywami i owocami kolegów z innych klas.
17
KONKURS „500. ROCZNICA URODZIN KSIĘCIA JERZEGO II PIASTA”
14.03.2023Kolejny sukces na koncie ucznia klasy VIII naszej szkoły – Szymona Kiestry! Szymon wziął udział w konkursie zorganizowanym przez Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Jego zadaniem było przygotowanie pracy poświęconej jednemu z najwybitniejszych książąt śląskich – Jerzemu II Piastowi – prawdziwemu człowiekowi renesansu o wielu talentach i zainteresowaniach, wytrwałemu budowniczemu, mecenasowi kultury oraz sprawnemu administratorowi podległych mu ziem.
Przygotowana przez Szymona praca znalazła się wśród 49 dostrzeżonych i wyróżnionych przez jury konkursowe z 273 nadesłanych na konkurs. Uroczyste podsumowanie konkursu połączone z wręczeniem nagród i dyplomów odbędzie się na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu w dniu 16 czerwca.
Gratulujemy Szymonowi sukcesu i życzymy kolejnych!
AKCJA „ZAKRĘĆMY SIĘ DLA WOJTKA”
08.03.2023Wystarczyło półtora miesiąca, aby nasze serduszko znów było pełne zakrętek! Każda z nich jest wyrazem życzliwości i empatii wobec drugiego człowieka, szczególnie tego chorego. To już trzeci raz w tym roku szkolnym, kiedy nasi darczyńcy pokazują, jak wielkie mają serca!
Tym razem, dzięki zebranym zakrętkom, wspieramy Wojtka Raczka, chorującego na mukowiscydozę. Naszą kolejną zbiórką chcemy z kolei włączyć się w pomoc dla wychowanka przedszkola, Ksawerego Kołaczka.
Dziękując za wszystkie przekazane do tej pory zakrętki, liczymy na niesłabnące zainteresowanie naszą akcją. Pamiętajmy, że nawet drobny gest ma wielkie znaczenie!
ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ KOBIET🌷KLASA 3.
08.03.20235
NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
07.03.2023W dniu 06 marca w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji przypadającego 01 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto to, ustanowione na mocy ustawy Sejmu RP z dnia 04 lutego 2011 r., jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. 1 marca 1951 r. w podziemiach więzienia Urzędu Bezpieczeństwa przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie od strzału w tył głowy zginął skazany na pięciokrotną karę śmierci i 30 lat więzienia ppłk Łukasz Ciepliński ps. „Pług”, ostatni dowódca IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
Uczniowie klasy VIII przedstawili sytuację polityczną, w jakiej znalazł się nasz kraj po II wojnie światowej, na mocy decyzji podjętych na konferencjach pokojowych Wielkiej Trójki. Przybliżyli również sylwetki wybranych Żołnierzy Niezłomnych, w tym również tych, których losy były związane z Nysą i Śląskiem Opolskim: Witolda Pileckiego, Danuty Siedzikówny „Inki”, Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, Łukasza Cieplińskiego „Pługa”, Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, Henryka Flamego „Bartka” oraz Jerzego Kozarzewskiego „Konrada”. Zapalając symboliczne światło pamięci oddali hołd tym, którzy nie wahali się poświęcić swojego życia, aby kolejne pokolenia mogły żyć w pełni suwerennym kraju. Dopełnieniem całości były utwory muzyczne w wykonaniu solistek: Heleny Sobek, Emilii Zahuty oraz zespołu „Rytmix”, a także okolicznościowa dekoracja.
W obliczu trwającej od roku rosyjskiej agresji na Ukrainę pamiętajmy, że wolność jest wartością nadrzędną, a pokój nie jest nam dany na zawsze. Niech słowa kapitana Zdzisława Brońskiego „Uskoka”, jednego z dowódców podziemia niepodległościowego, który przestrzegał, aby takie słowa jak Polska, polskość, patriotyzm, wolność i honor nie były nigdy pustymi słowami, staną się wskazówką dla wszystkich pokoleń.14
BUM BUM RURKI W KLASIE II
07.03.2023Bum Bum Rurki to nie tylko muzyka, ale również matematyka, zajęcia językowe, gimnastyka i wiele, wiele innych! Rurki można wykorzystać w każdym obszarze pracy z uczniami. Wyzwalają w dzieciach radość i chęć działania, a przede wszystkim gwarantują przyjemną naukę i dobrą zabawę.
15
MATEMATYKA W DUECIE
05.03.2023Uczniowie klasy II biorą udział w Innowacji pedagogicznej "Matematyka w duecie"➕➖
Jest to cykl zajęć i działań rozwijających umiejętności i zainteresowania matematyczne u uczniów z wykorzystaniem gier logicznych, łamigłówek, kart, zabaw i zadań matematycznych.
Podczas zajęć często wykorzystujemy plansze do gry autorstwa dr. Mirosława Dąbrowskiego oraz gry karciane Andrzeja Grabowskiego♦️♣️🃏
Zajęcia są prowadzone w taki sposób, aby uczeń mógł zdobyć nowe oraz utrwalić dotychczas znane umiejętności matematyczne, z łatwością pracować w grupie oraz poczuć radość z lekcji 😀46
REKRUTACJA
27.02.202327.02.2023 r. rusza nabór do przedszkola dla nowych dzieci na rok szkolny 2023/2024.
Rekrutacja prowadzona jest przy pomocy systemu elektronicznego:
www.nysa.przedszkola.vnabor.pl
www.naborp-kandydat.vulcan.net.pl/nysa
Wypełniony elektronicznie wniosek, wydrukowany i podpisany przez obojga Rodziców należy złożyć wraz z załącznikami w przedszkolu pierwszego wyboru w terminie: 27.02.2023-17.03.2023r.
ZAPRASZAMY NA BEZPŁATNY WEBINAR DLA RODZICÓW
25.02.2023
ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO
11.02.2023Z tej okazji nasi wolontariusze wraz z opiekunami przygotowali słodki upominek oraz kartki z życzeniami dla podopiecznych Hospicjum w Nysie.
8