Tolerancja bowiem oznacza cierpliwość i wyrozumiałość dla odmienności. Jest poszanowaniem cudzych uczuć, poglądów, upodobań, wierzeń, obyczajów i postępowania, choćby były całkowicie odmienne od naszych albo zupełnie z nimi sprzeczne. W ramach celebracji dnia uczniowie klasy IV wspólnie z uczniami naszej szkoły ubrali się na zielono. Kolor zielony uznawany jest za "kolor tolerancji". Na zajęciach stworzyli wspólny plakat o tematyce tolerancji.
ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT
16.11.2023Październik upłynął w naszej szkole pod znakiem działań na rzecz zwierząt. Okazją
do podjęcia różnorodnych inicjatyw był przypadający w dniu 04 października Światowy Dzień
Zwierząt. Na lekcjach etyki uczniowie określali swoje postawy wobec zwierząt, a także
dyskutowali nad tym, czy można je dzielić na lepsze i gorsze. Młodsi w ramach inscenizacji
ukazywali problemy zwierząt i odpowiedzialne reakcje ich opiekunów, a starsi proponowali
konkretne rozwiązania, dzięki którym można byłoby poprawić los zwierząt, szczególnie tych
bezpańskich, gospodarskich czy hodowlanych.
Podsumowaniem działań podjętych na zajęciach lekcyjnych były prace plastyczne
wykonane przez dzieci i młodzież, których hasłem przewodnim były prawa zwierząt.
Uczniowie przygotowali plakaty i rysunki uwrażliwiające na los naszych futrzanych przyjaciół.
Z kolei uczniowie klasy piątej zrealizowali projekt edukacyjny „Wielka paka dla psiaka
i kociaka”. W jej ramach przygotowane zostały plakaty informujące o celach i zakresie
działań, a następnie zorganizowana została zbiórka środków potrzebnych podopiecznym
Pogotowania Opiekuńczo – Adopcyjnego „Łapa” i Stowarzyszenia „Bezdomne Koty”.
Zebrane środki zostały przez uczniów policzone i posegregowane, a następnie trafiły do
wolontariuszy wspierających obie organizacje.
Organizatorzy akcji – uczniowie klasy V wraz z koordynatorkami projektu – paniami
Anną Krupą i Jolantą Wójtowicz składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy nie
pozostali obojętni na potrzeby chorych i bezdomnych zwierząt.12
NARODOWE CZYTANIE 2023
16.11.2023„Narodowe Czytanie” lektur zaliczanych do klasyki literatury polskiej to nasza kolejna
szkolna tradycja. Właśnie otrzymaliśmy podziękowania za udział w akcji od pary
prezydenckiej – Agaty Kornhauser – Dudy i Andrzeja Dudy. Ponadto nasz szkolny
księgozbiór wzbogacił się o okolicznościowe wydanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej,
które zostało przygotowane przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 160.
rocznicę wybuchu powstania styczniowego.
Raz jeszcze dziękujemy uczniom oraz nauczycielom, którzy zmierzyli się
z prozą Elizy Orzeszkowej i zaprezentowali wybrane fragmenty powieści w autorskich
interpretacjach, a także zadbali o odpowiednią oprawę uroczystości.
ZAJĘCIA DODATKOWE "GRAM, BO LUBIĘ"
13.11.2023W ramach zajęć dodatkowych realizowanych w naszej szkole uczniowie grają w planszówki, a także wspólnie je tworzą. Gry planszowe są świetną formą rozrywki, jednocześnie posiadają aspekt edukacyjny i wychowawczy. Rozwijają umiejętności niezbędne w życiu społecznym, jak próba kontrolowania własnych emocji, odraczania zachowań i przestrzegania reguł.
Gry planszowe to atrakcyjna forma wspólnego spędzania czasu i integracji uczniów.
Projekt finansowany ze środków budżetu Gminy Nysa.
10
AKCJA "SZKOŁA DO HYMNU"
12.11.2023W piątek uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Niwnicy zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Akcja “Szkoła do hymnu” ma na celu włączenie społeczności szkolnej w świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Hymn został odśpiewany o symbolicznej godzinie 11:11.
WIECZORNICA PATRIOTYCZNA Z OKAZJI 105. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ
12.11.202310 listopada 2023 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Niwnicy odbyła się uroczysta wieczornica patriotyczna przygotowana z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Naszą uroczystość swoją obecnością zaszczycili: członek zarządu powiatu nyskiego pani Joanna Burska, sekretarz miasta Nysa pan Piotr Bobak, dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty pan Adam Fujarczuk, sołtys Niwnicy pan Mieczysław Łużny, przedstawiciele Stowarzyszenia Auxilium Hospicjum św. Arnolda Janssena w Nysie: pani Edyta Kulik – Grochowska, pan Jerzy Miszkiewicz oraz pan Jan Lubecki, prezes Stowarzyszenia „Razem dla Niwnicy” pani Joanna Piwowarczyk oraz prezes Stowarzyszenia „Niwnica – teraz my” pani Zdzisława Szewczul, strażak i działacz społeczny pan Stanisław Czepiel, a także emerytowani pracownicy przedszkola i szkoły w Niwnicy.
Staropolskim zwyczajem zgromadziliśmy się w wigilię Narodowego Święta Niepodległości, aby przypomnieć drogę, którą przebyli nasi przodkowie, walcząc o niepodległość. Pamiętając o patronach naszej szkoły, Bojownikach o Wolność, zapaliliśmy światła pamięci dla wszystkich, dla których Ojczyzna była wartością nadrzędną. Poprzez narrację historyczną, poezję, pieśń patriotyczną i taniec uczniowie i absolwentki naszej szkoły, członkowie szkolnego zespołu wokalnego „Rytmix” oraz nauczyciele przywołali najważniejsze wydarzenia, w których przez dziesięciolecia uczestniczyli nasi przodkowie. Odwołując się do przeszłości, podkreśliliśmy również rolę postawy obywatelskiej i patriotyzmu we współczesnym świecie. Uroczystość zakończyła się odtańczeniem przez przybyłych gości poloneza.
Wieczornica została zorganizowana przez Stowarzyszenie „Niwnica – Teraz MY” oraz Zespół Szkolno – Przedszkolny w Niwnicy.
24
ZAJĘCIA Z PROGRAMOWANIA
11.11.2023Zajęcia z programowania cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów. Wykorzystujemy tablety, Photony, ozoboty, Geniboty, platformy do kodowania i programowania.
Projekt finansowany ze środków budżetu Gminy Nysa
3
INNOWACJA PEDAGOGICZNA "KLASA W TERENIE"
01.11.2023W ramach realizacji innowacji pedagogicznej ”Klasa w terenie”, uczniowie klasy III wybrali się na wycieczkę do pobliskiego lasu .
Podzieleni na grupy, zaopatrzeni w narzędzia do obserwacji i wykonywania notatek otrzymali ważne zadania:
grupa pierwsza obserwowała wszystko co leży na ziemi- wykonywała zdjęcia, zbierała okazy, wykonywała notatki,
zadaniem drugiej grupy było szukanie grzybów i roślin, które sięgają najwyżej do kolan,
trzeci zespół miał rozpoznać wszystkie krzewy i mniejsze drzewa
ostatnia grupa badała, jakie gatunki drzew rosną na wyznaczonym terenie
Tak uczniowie poznali warstwową budowę lasu.
Wycieczka stała się także okazją do powtórzenia wiadomości na temat pomocy zwierzętom w czasie zimy, roli lasu w życiu zwierząt i ludzi, utrwalenia pojęć matematycznych, przeliczania , szacowania, porównywania i mierzenia oraz usprawniania motoryki dużej i małej . To również sposób relaksacji i wyciszenia
Po powrocie, wykonując prace plastyczną wszyscy zgodzili się, że nauka w lesie jest prawdziwą przyjemnością!
14
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY "EMP@TYCZNA KLASA"
29.10.2023#Misja Październik 2023 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Niwnicy.
Uczniowie klasy IV rozpoczęli przygodę z Ogólnopolskim Projektem Edukacyjnym "Emp@tyczna klasa". Miesiąc październik to misja EMPATIA. Uczniowie wzięli udział w zajęciach warsztatowych na temat empatii-dowiedzieli się czym jest empatia i co to znaczy być empatycznym człowiekiem. Omówili KODEKS EMPATII I ŻYCZLIWOŚCI, którym zamierzają się kierować w życiu codziennym. Na podsumowanie do oglądania filmu "W głowie się nie mieści" zaprosili młodszych kolegów i wspólnie oswoili się z podstawowymi emocjami człowieka.
KAWIARENKA KLASY I
29.10.2023Uczniowie klasy 1 przygotowali kawiarenkę, której tematem przewodnim był Helloween . Smakołyki i łakocie znikały w oka mgnieniu . Dziękujemy koleżankom z SU za pomoc w sprzedaży, a mamusiom za wszystkie pyszności
6
PORZĄDKI PRZED DNIEM WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
29.10.2023Już tradycyjnie, jak co roku, nasza placówka uczestniczy w akcji „Szkoła pamięta”, której jest organizowana pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. W jej ramach uczniowie klasy piątej pod opieką pań Jolanty Wójtowicz i Anny Krupy udali się na cmentarz parafialny w Niwnicy, aby uporządkować znajdujący się tam grób jeńców wojennych z obozu Lamsdorf – Łambinowice. Młodzież posprzątała mogiłę jeniecką i otaczający ją teren, udekorowała grób kwiatami i zapaliła symboliczny znicz, pielęgnując w ten sposób pamięć o tych, którzy byli ofiarami konfliktów zbrojnych.
W ŚWIECIE OLIMPIJSKICH BOGÓW
29.10.2023Kolejną ze szkolnych tradycji staje się niecodzienna lekcja historii w klasie piątej, w ramach której uczniowie mogli przenieść się na górę Olimp – siedzibę greckich bogów. Tym razem w tym zacnym gronie spotkać można było gromowładnego Zeusa i władcę mórz Posejdona. Nie zabrakło też groźnego Aresa i pracowitego Hefajstosa, a także władcy podziemi – Hadesa. Boginie reprezentowane były przez piękną Afrodytę oraz zwycięską Nike. Uczniowie zadbali o stroje oraz własnoręcznie przygotowali rekwizyty stanowiące atrybuty każdej z prezentowanych postaci. Opowiedzieli też rówieśnikom o wybranym przez siebie bogu lub bogini.
Mamy nadzieję, że ucząc się przez działanie, a jednocześnie łącząc naukę z zabawą, nasi piątoklasiści poszerzyli wiedzę o dorobku cywilizacyjnym starożytnych Greków i ich wkładzie w kształtowanie się kultury europejskiej.
6
KONFERENCJA Z UDZIAŁEM NASZEJ NAUCZYCIELKI
28.10.2023Na konferencji w roli prelegentki wystąpiła nasza koleżanka Weronika Karnaś - „Konflikty w rodzinie. Dziecko ze spektrum autyzmu a relacje z rodzeństwem.” Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
3
NASI NAUCZYCIELE UHONOROWANI ODZNACZENIAMI PAŃSTWOWYMI
28.10.202325 października w Domu Kultury w Ozimku odbyła się Wojewódzka Uroczystość Dnia Edukacji Narodowej z udziałem Opolskiego Kuratora Oświaty oraz władz lokalnych. Podczas gali nauczyciele i pracownicy oświaty zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi oraz resortowymi. Pani Mirosława Wilińska oraz pani Ewa Rzucidło otrzymały Medale Złote za Długoletnią Służbę, natomiast pani Renata Pikuła odebrała Medal Srebrny za Długoletnią Służbę. Pani Anna Krupa została natomiast odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów zawodowych.
ZAJĘCIA PRZYRODNICZE W KLASIE I
28.10.2023Klon, brzoza, a może dąb? Jak je rozpoznać? Przed takim dylematem stanęli uczniowie klasy 1. spacerując wśród jesiennych drzew. Obserwowali je i zbierali różnokolorowe liście. W sali lekcyjnej porównywali je z gatunkami drzew przedstawionymi na ilustracjach. Czy kształt się zgadza, czy są szerokie, wąskie, okrągłe, a może podłużne? Jak nazywa się drzewo, z którego pochodzą? Dyskusje trwały... aż pierwszaki dowiedziały się , jakie drzewa królują w szkolnym ogrodzie
14
WYCIECZKA DO KOLEJKOWA
28.10.2023Wycieczka uczniów klas I-III do Kolejkowa we Wrocławiu, w ramach realizacji zadania "W jedności siła"- organizacja wyjazdów edukacyjnych, kulturalnych oraz imprezy kulturalnej dla mieszkańców Powiatu nyskiego i brzeskiego.
Wyjazd finansowany przez Samorząd Województwa Opolskiego w ramach Budżetu Obywatelskiego.
11
VI OPOLSKI BIEG BELFRA
25.10.2023W sobotę, 21 października w Grodkowie odbył się Bieg Belfra. Była to już szósta
edycja tej cyklicznej imprezy organizowanej przez Kuratorium Oświaty w Opolu. Do
rywalizacji w kategorii Nordic Walking na dystansie 5 km przystąpiło blisko 100 uczestniczek
i uczestników reprezentujących zarówno Opolszczyznę, jak również sąsiednie regiony.
Już po raz drugi (!) i na pewno nie ostatni w Biegu Belfra wzięła udział nauczycielka
naszej szkoły, pani Anna Krupa. Meldujemy, że bieg został przez uczestniczkę ukończony,
a co więcej - ubiegłoroczny wynik poprawiony o 3 minuty i 19 sekund! Cóż, po licznych
komentarzach z wyrazami wsparcia i gorącym dopingu po zeszłorocznym starcie nie
wypadało inaczej!2